Stała współpraca z osobami fizycznymi i przedsiębiorstwami

Stała współpraca z osobami fizycznymi i przedsiębiorstwami

Stała współpraca z osobami fizycznymi i przedsiębiorstwami

Najściślejszą formą współpracy jest stała obsługa prawna. Polega ona na zobowiązaniu się adwokata do stałego świadczenia pomocy prawnej, np. w postaci reprezentacji przed sądami i innym organami, poradnictwa i opiniowania prawnego czy w postaci incydentalnej pomocy prawnej w zamian za stale uiszczane, comiesięczne wynagrodzenie (ustalane najczęściej w formie stawki godzinowej lub ryczałtu). Z reguły taka forma współpracy jest tańszą alternatywą od zatrudnienia etatowego prawnika w firmie. 

Pomimo obiegowej opinii, stała obsługa prawna wcale nie jest domeną tylko przedsiębiorców (choć rzeczywiście z tej formy współpracy najczęściej korzystają podmioty prowadzące działalność gospodarczą). Z usług stałej obsługi prawnej korzystają też osoby fizyczne, np. w zakresie prawa autorskiego, prawa ochrony dóbr osobistych (w przypadku np. osób publicznych), czy w innych sprawach.

Umowa stałej obsługi prawnej zakłada dostępność adwokata w określonych ramach czasowych (oczywiście w przypadku braku kolizji z pełnieniem innych obowiązków zawodowych) oraz - w niektórych przypadkach - określony limit godzin pracy adwokata, który objęty jest przez ustalone comiesięczne wynagrodzenie.