Czy świadczenie z programu "Rodzina 500+" ma wpływ na alimenty?
Często, w trakcie spraw o alimenty, od osób zobowiązanych do alimentacji można usłyszeć argument, że mąż/żona pobiera świadczenie 500+ w związku z opieką nad dzieckiem, w związku z tym, ewentualne raty alimentacyjne powinny ulec zmniejszeniu o 250 (lub nawet 500) złotych.
Na pierwszy rzut oka, takie rozumowanie wydaje się logiczne. Nie jest ono jednak słuszne.
Rzeczywiście, w pierwszym okresie od wprowadzenia świadczenia z ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, pojawiły się w tym zakresie wątpliwości w orzecznictwie sądowym. Już jednak w sierpniu 2016 roku, ustawodawca rozstrzygnął tę kwestię w art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie w tym przepisem, na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:
1)świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji;
2)świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
3)świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci;
4)świadczenia rodzinne, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
5) rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.
Jak więc widać, ustawodawca wprost zaznacza, że świadczenie z programu "Rodzina 500+" nie ma wpływu na wartość zasądzonych świadczeń alimentacyjnych. Powodem takiej regulacji jest przede wszystkim to, że świadczenie to ma na celu nie zaspokajać podstawowe potrzeby dzieci, a raczej podnosić ich standard życia. Z tego też powodu, już przed wprowadzeniem ww. przepisu, sądy orzekały zazwyczaj zbieżnie z jego obecnym brzmieniem. Ponadto, powodem takiego uregulowania tej kwestii jest założenie, że Państwo nie powinno wyręczać rodziców w utrzymywaniu ich dzieci.
Niezależnie od oceny tej regulacji, należy o niej pamiętać w każdym przypadku, gdy konieczne jest sądowne uregulowanie rat alimentacyjnych.
Źródło zdjęcia; https://www.gov.pl/web/uw-opolski/program-rodzina-500---nowe-terminy-skladania-wnioskow-o-swiadczenie-w-2021-r